KPSS Sonrası Yeni Bir ÖSYM Sınavına Gerek Var Mı?

Uzun bir aradan sonra yeniden bir KPSS-A grubu ilanı yayınlandı. Buna göre Merkez Bankasına 10 Denetçi yardımcısı alınacak. Ancak, 10 kişilik kadro için Merkez Bankası, yeni bir ÖSYM sınavı yapma ihtiyacı hissetmiştir. Oysaki, bu tür sınavlara sürekli olarak giren mezunların üstlenmiş oldukları mali yük ve KPSS ile ilgili Yönetmelik temel alınmış olsaydı, ÖSYM?ye yeni bir sınav yaptırılmaksızın, kurumsal olarak bu sınavı gerçekleştirebilirdi.

İlan Giriş : 15 Nisan 2003 00:00, Son Güncelleme : 29 Mart 2018 02:14
KPSS Sonrası Yeni Bir ÖSYM Sınavına Gerek Var Mı?
3/5/2002 tarihli Resmi Gazetede yaymlanan Kamu Grevlerine lk Defa Atanacaklar in Yaplacak Snavlar Hakknda Ynetmelik ile KPSS-A grubu kadrolarna nasl alm yaplaca belirlenmitir.

Bu Ynetmelikte Giri Snav Kamu kurum ve kurulularnn, bu Ynetmelikte (A) grubu olarak nitelendirilmi kadrolarna atanacaklar belirlemek zere KPSS sonularna gre saptayacaklarnn zerinde bir puan olan adaylarn katlm ile kendi mevzuatna gre yapacaklar, yazl ve/veya szl blmlerden oluan snav, eklinde tanmlanmtr.

Bu tanma gre, kamu kurum ve kurulularnn SYMye yeni bir snav yaptrmasna gerek yoktur. Kamu kurumu zorunlu olarak bir yazl snav yaplmasn ngryorsa, bu snav kendisi rahatlkla gerekletirebilir.

SYMce yaplan snavlar, srekli snavlara girmek zorunda kalan mezunlar asndan artk byk bir yk haline gelmitir. nk her snavn maliyeti 40 milyon lira civarndadr. Dier taraftan bu tr snavlarn sadece Ankarada yaplyor olmas bu maliyeti daha da artrmaktadr.

Ayrca, Merkez Bankas, 2002 yl ierisinde yapm olduu hem Uzman Yardmcl hem de Aratrmac snavlarnda SYMye yeni bir snav yaptrmam, gerekli snavlar kurumsal olarak kendisi gerekletirmitir.

Kamu kurumlarnn snavlara giren adaylarn katlanmak zorunda kaldklar mali yk dnerek snav ilanlarn oluturmalar gittike daha da nem kazanmaktadr.