Ahmet Yesevi Üniversitesi Yüksek Lisans İlanı

04/08/2020 00:00:00
Yazdır
AHMET YESEVİ ÜNIVERSİTESİ TECRÜBESİ İLE UZAKTAN EĞİTİM İMKANI

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 1992 yılında Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan uluslararası anlaşma dogrultusunda kurulan, Türkiye ve Kazakistan'ın özerk statüye sahip, ilk ortak Devlet Üniversitesidir. Üniversite bu anlamda, Türkiye Cumhuriyetinin ilk sınır ötesi yüksek öğretim tecrübesi olması sebebiyle önemli bir misyon üstlenmiştir.

Üniversitemizde, 2002-2003 eğitim-öğretim yılından itibaren uzaktan egitim programları "Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Egitim Programları Arastırma ve Uygulama Merkezi (TURTEP)" tarafından yurutulmeye baslamıstır. Halen 1 Ön Lisans, 3 Lisans ve 19 Yüksek Lisans programıyla eğitim öğretime devam etmektedir. Günün ihtiyaçlarına uygun Endüstri Mühendisliği, Siber Guvenlik ve Yazılım Mühendisliği gibi yeni programlar 2018-2019 Bahar Dönemi itibariyle başlatılmıştır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programları, öğrencilerine çağın yüksek bilişim teknolojilerine dayanan, yüz yüze eğitim kalitesini aratmayacak şekilde web tabanlı internet ortamında kaliteli bir eğitim vermeyi amaç edinmistir. Bu sistemin tercih edilmesinin nedeni; geleneksel egitimdeki zaman, mekan vb. gibi sınırlılıkları kaldırarak, egitime erisme imkanı olmayanlara eğitim imkanı sunmaktır. Uzaktan eğitim sistemiyle eğitim, 24 saat canlı tutulmakta ve öğrencilere 24 saat bilgi alma imkanı yaratılmakta, etkili ve dinamik boyut ve imkanlarda danışman öğretim üyeleriyle sürekli iletişim içinde bulunması ortamı sağlanmaktadır.

Dersler; Türkiye'nin seçkin üniversitelerinden alanında tanınmış öğretim üyeleriyle etkileşimli olarak, uzaktan canlı sınıflarda yapılmaktadır. Yapılan tüm dersler kaydedilerek arşivlenmekte ve öğrencinin dersi arşivden istedigi zaman tekrar tekrar izlemesine ve devamsız duruma düşmemesine imkan sağlanmaktadır. Eğitim sürecinde ara sınavlar ve ödevler internet üzerinden yürütülmekte, dönem sonundaki final ve bütünleme sınavları Ankara, İstanbul, İzmir ve Kazakistan'ın Türkistan şehrinde eş zamanlı olarak sınıf ortamında yüz yüze yapılmaktadır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programlarında Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü düzeyde 23 farklı programda eğitim verilmektedir. Normal eğitim süresi Ön Lisans programında 2 yıl, Lisans programında 4 yıl, Yüksek Lisans programlarında ise 1 yıldır. Uzaktan eğitimde köklü tecrubeye sahip olan üniversitemiz uluslararası kalite ve standartlarda sürdürdüğü eğitim programlarında oldukça iddialıdır. Diplomalar; Kazakistan ve Türkiye'de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yükseköğretim kurumları diplomalarına ve milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, mezunlara aynı hakları sağlamaktadır.

TURTEP, Ön Lisans ve Lisans programlarına Türkiye'den öğrenci alımı, ÖSYM tarafından uygulanan merkezi yerleştirme sınavı ile yapılmaktadır. Lisansüstü programlar için müracaatlar güz ve bahar dönemlerinde e-devlet üzerinden yapılmakta olup, ALES şartı aranmamaktadır.

2020-2021 Güz Dönemi Yüksek Lisans kayıtları 04 Ağustos - 04 Eylül 2020 tarihleri arasında www.turtep.edu.tr adresi üzerinden yapılacaktır.

YORUMLAR
Bu ilana henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.